Święto Śledzia po raz 17-ty – dzień I

W dniach 7-8 lipca br. na placu przed latarnią morską Stowarzyszenie Miłośników Rybołówstwa Bałtyckiego przygotowało dwu dniowe obchody Święta Śledzia.

Pierwszego dnia „mistrzem ceremonii” Święta Śledzia był pieśniarz i wykonawca szant p. Jerzy Porębski, który tuż po godzinie 15 na scenę zaprosił przybyłych gości: p. Macieja Bejnarowicza Wójta Gminy Rewal, p. Damiana Greśa dyr. Urzędu Marszałkowskiego z wydz. Turystyki i Sportu i p. Małgorzatę Wysoczańską dyr. ARiMR w Szczecinie. Po przywitaniu gości i turystów, gospodarz imprezy p. Henryk Gmyrek przystąpił do oficjalnego otwarcia 17-go Święta Śledzia, którego poprzedził wystrzał z armaty pirackiej.

Wspomniany teren przed latarnią wyposażony został także w kilkanaście domków wystawienniczych, namiot centralny dla konsumpcji i biesiadowania, kilkanaście namiotów z rękodziełem, produktami regionalnymi i gastronomią. Tuż obok powstała cudowna rekonstrukcja dawnej zagrody rybackiej w której prezentowano sposoby wędzenia ryb, czy przygotowania zupy rybnej.

Na scenie pojawiło się mnóstwo ciekawych osób i wykonawców szant jak „Mark Twain”, muzyki ludowej jak zespół „Czerwone Róże” z Cerkwicy czy zespół Disco Polo Colorado Stars. Wszystkie występy przeplatane były szantami i gawędami w wykonaniu p. Jerzego Porębskiego. Nie można też zapomnieć o tradycyjnym występie lokalnego poety p. Stanisława Sawkulica, który specjalnie na tą niezwykłą okazję przygotował wiersz.

Podczas prezentacji na scenie na placu tętniło życie pod głównym namiotem jak i wokół przy licznych straganach, czy w wiosce rybackiej. Niemal od samego początku przed sceną utworzyła się bardzo długa kolejka, do smażonej na bieżąco ryby jaką turyści byli częstowani. Na placu tu i ówdzie można było spotkać dwu osobowe patrole rozdające turystom wędzone śledzie. Tuż przy scenie grupa piratów z Kołobrzegu organizowała liczne konkursy sprawnościowe dla dzieci.

Podczas tej radosnej i miłej atmosfery panującej na placu przed latarnią morską w Niechorzu nie można było zapomnieć o ciężko pracującym jury w składzie: Helena Porębska – przewodnicząca, Damian Greś - przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego, Maciej Bejnarowicz - Wójt Gminy Rewal, Małgorzata Wysoczańska - dyr. ARiMR w Szczecinie, które pracowało nad wyłonieniem zwycięzców w konkursach kulinarnych. Praca jurorów była niełatwa, bo do konkursu zgłoszono kilkanaście wyśmienitych potraw z ryb.

Tuż przed występem głównej gwiazdy wieczoru, przewodnicząca Jury p. Helena Porębska zaprezentowała wyniki dwóch konkursów kulinarnych.

W konkursie na najlepszą potrawę rybną pierwsze miejsce zajęła p. Katarzyna Ciupińska, która otrzymała komplet garnków i blender ręczny. Drugie miejsce zdobyła Tawerna Rybacka p. Bazylak z Rewala, którzy otrzymali komplet garnków i mikser ręczny. Na trzecim miejscu uplasowała się p. Jacek Sawinda, który otrzymał naczynie podgrzewające i frytkownicę.

W drugim konkursie „Na Najlepszą Potrawę Śledziową” pierwsze miejsce wywalczyła p. Victoria Korovkina, która otrzymała blender kielichowy, młynek do pieprzu i voucher do Sandra SPA. Drugie miejsce otrzymała p. Krystyna Słoniewska, która otrzymała serwis porcelanowy obiad/ kawa i młynek do soli. Trzecie miejsce zajęła p. Agnieszka Mazur, która otrzymała patelnię President i komplet noży.

O godzinie 19:00 na scenie pojawił się długo oczekiwany p. Marcin Daniec, przywitany przez wszystkich wielkimi brawami. Pan Marcin wprowadził wszystkich w wspaniały klimat pełen humoru i uśmiechu, generując u wszystkich niezliczone salwy śmiechu.

Na zakończenie na scenie zagościł zespół Disco Polo – Colorado Stars, który bawił wszystkich do wieczora.


 • Ceny biletów

  PLN 19,00 PLN
 • Typ blietu

  Grupowy od 7-40 osób
 • Ważność

  1 - 2 doby
 • Lokalizacja

  Park Etnograficzny
 • Scieżka edukacyjna

  Rybołówstwo

Dodatki

Na miejscu

Dla dzieci

Moc atrakcji, loterii, rybackich fantów, ciekawostek, eksponatów, animatorów i historyków.

Dla dorosłych

Moc atrakcji, loterii, rybackich fantów i pamiątek, ciekawostek, eksponatów, wskazówek, ciekawych wykładów.

Park Etnograficzny
ul. Polna
72-350 Niechorze

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

SCIEŻKI EDUKACYJNE
  • Ścieżka "Droga Chleba"
  • Ścieżka "Droga Ryby"
Zobacz także
 • Zasady ochrony danych osobowych
 • Rezerwacja
 • Lokalizacja
 • Regulamin
 • Kariera
 • Kontakt
Wzrost atrakcyjności turystycznej Gminy Rewal dzięki lepszemu wykorzystaniu zasobów endogenicznych poprzez budowę Parku Etnograficznego w Niechorzu.

Park Etnograficzny w Niechorzu © 2021
Wdrożenie dajczak.com.pl
fot. Robert Dajczak