Pozyskanie środków na budowę pierwszego etapu Parku Etnograficznego w Niechorzu

Prezes Stowarzyszenia MTRB informuje o pozyskaniu środków na budowę pierwszego etapu Parku Etnograficznego w Niechorzu przy ul. Ludnej 20, / przy latarni morskiej / kwoty w wysokości 2.495234,90 PLN z FUNDUSZU EUROPEJSKIEGO - Regionalny program operacyjny województwa zachodniopomorskiego na lata 2014-2020. RPZP.04.09.00. Rozwój zasobów endogenicznych.

Planowane zakończenie pierwszego etapu budowy to koniec 2020r. STRB pragnie w telegraficznym skrócie przypomnieć: nie każdy wie że Stowarzyszenie funkcjonuje już od dawna, ale jego pierwotna nazwa była związana z tworzeniem Muzeum Rybołówstwa w Niechorzu i znana była pod nazwą Komitet Założycielski Rybołówstwa, który przyczynił się do powstania Muzeum Rybołówstwa przy ul. Bursztynowej 28 w Niechorzu. Oczywiście przez komitet przewinęło się wiele znanych osób, ale od samego początku 1993r. pomysłodawcą był Henryk Gmyrek, oraz członkowie komitetu: Sławomir Kropidłowski, Zbigniew Baszak, Stanisław Hoffmann, Franciszek Burakiewicz, Leokadia Ejsmont. Oni to właśnie przypominają jednoznacznie, że gdy starano się o stworzenie na małej działce i budynku o małej powierzchni, Muzeum Rybołówstwa, już wtedy niektórzy członkowie komitetu myśleli o stworzeniu skansenu, czy parku etnograficznego przy latarni morskiej w Niechorzu. Warto o tym wiedzieć, bo po tak długim czasie niejedna pamięć zawodzi. Po wielu latach starań w Urzędzie Morskim i Urzędzie Gminy Rewal, uzyskano teren pod działalność kulturalną pod Latarnią Morską w Niechorzu na budowę Parku Etnograficznego, gdzie będą promowane tradycje związane z Rybołówstwem Bałtyckim, drogą ryby, drogą chleba, warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Długa i niestrudzona praca STRB przyniosła efekty, w postaci możliwości realizacji budowy tego centrum edukacji i tradycji rybackiej i rolniczej – Parku Etnograficznego. Dlatego STRB w Niechorzu, bardzo pragnie podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w pomysł budowy Parku Etnograficznego, szczególnie osobom należącym do Komitetu Budowy Muzeum Rybołówstwa Morskiego, które z czasem przekształciło się w Stowarzyszenie Tradycji Rybołówstwa Bałtyckiego. Podziękowania należą się również marszałkowi województwa zachodniopomorskiego Panu Olgierdowi Geblewiczowi, vice marszałkowi Jarosławowi Rzepie, Panu Damianowi Gresiowi, za program „Wrota Czasu”, oraz Wójtowi Gminy Rewal. Członkom Zarządu Stowarzyszenia Tradycji Rybołówstwa Bałtyckiego za wytrwałość, wsparcie i zaufanie.


 • Ceny biletów

  PLN 19,00 PLN
 • Typ blietu

  Grupowy od 7-40 osób
 • Ważność

  1 - 2 doby
 • Lokalizacja

  Park Etnograficzny
 • Scieżka edukacyjna

  Rybołówstwo

Dodatki

Na miejscu

Dla dzieci

Moc atrakcji, loterii, rybackich fantów, ciekawostek, eksponatów, animatorów i historyków.

Dla dorosłych

Moc atrakcji, loterii, rybackich fantów i pamiątek, ciekawostek, eksponatów, wskazówek, ciekawych wykładów.

Park Etnograficzny
ul. Polna
72-350 Niechorze

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

SCIEŻKI EDUKACYJNE
  • Ścieżka "Droga Chleba"
  • Ścieżka "Droga Ryby"
Zobacz także
 • Zasady ochrony danych osobowych
 • Rezerwacja
 • Lokalizacja
 • Regulamin
 • Kariera
 • Kontakt
Wzrost atrakcyjności turystycznej Gminy Rewal dzięki lepszemu wykorzystaniu zasobów endogenicznych poprzez budowę Parku Etnograficznego w Niechorzu.

Park Etnograficzny w Niechorzu © 2021
Wdrożenie dajczak.com.pl
fot. Robert Dajczak