Film z serii z Kurem i Rybą - pt. "LOG - Urządzenie na Kutrze Rybackim
Pierwszy odcinek z serii - z Kutrem i Rybą pod tytułem "Log - Urządzenie na Kutrze Rybackim".
- Czy wiedzieliście, że na kutrach rybackich używane są specjalne urządzenia do pomiaru prędkości? Jednym z nich był „Log”, Dzięki niemu rybacy mogli precyzyjnie kontrolować prędkość swojego kutra podczas połowów.
Sięgając do historii żeglugi morskiej - Pierwsza konstrukcja Loga, to tak zwany log ręczny, który miał postać liny z zawiązanymi na niej, w równych odstępach węzłami. Żeglarz stojący na rufie rzucał log do morza, a następnie gdy poczuł pod palcami pierwszy węzeł dawał znać innemu członkowi załogi, który liczył czas np. za pomocą jednominutowej klepsydry. W ten sposób wyznaczono prędkość statku w węzłach, które w prostych obliczeniach można było przeliczyć na mile morskie na godzinę.
Dla ciekawostki wspomnę, że bardzo dawno temu Pomiar prędkości prowadzony był poprzez splunięcie za burtę i obserwowanie położenia śliny Nazywało się to żartobliwie - logiem hiszpańskim.
Log z Kutra rybackiego jaki można zobaczyć w Parku Etnograficznym to już nowocześniejsze urządzenie, które funkcjonowało przed erą dzisiejszych, dżi pi esów.
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o historii rybołówstwa na Pomorzu Zachodnim i zobaczyć osobiście inne urządzenia i narzędzia rybaków, i niemal ich dotknąć. Serdecznie zapraszam do odwiedzenia Parku Etnograficznego w Niechorzu. To idealne miejsce dla wszystkich miłośników żywej historii i tradycji regionu. 🌊🐟
Zapraszamy grupy ze szkół podstawowych i średnich, jak i uczelni. Uczniów z zielonych szkół, - czy obozów sportowych, - lub emerytów i rencistów. - Aby w ciekawy i atrakcyjny sposób poznać tajemnice Pomorza Zachodniego, a przede wszystkim historię rybołówstwa bałtyckiego.
Zapraszam w imieniu Stowarzyszenia Miłośników Rybołówstwa Bałtyckiego w nadmorskiej miejscowości Niechorze.
Jeśli chcesz zobaczyć więcej filmów z serii Kutrem i Rybą kliknij kciuk do góry i zaskrybuj kanał Parku Etnograficznego na social mediach.
- Ahoj Kamraci.
Ceny biletów
PLN 22,00 PLN
normalny
bilet ulgowy
PLN 18,00 PLN *
bilet grupowy
PLN 18,00 PLN
zwiedzanie z przewodnikiem
PLN 150,00 PLN *
*Ulga w opłacie za wstęp do Parku przysługuje:
uczniom szkół podstawowych,
gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych,
studentom;
osobom powyżej 65 roku życia,
emerytom, rencistom;
kombatantom;
posiadaczom Karty Dużej Rodziny
Zwolnienie z opłaty za wstęp do Parku przysługuje:
dzieciom do lat 5,
pracownikom muzeów wpisanych do Państwowego Rejestru Muzeów.
Osoba chcąca skorzystać z ulgi zobowiązana jest także do okazania dokumentu ze zdjęciem umożliwiającego stwierdzenie tożsamości.